Home Teknologjia Bill Gates largohet nga bordi i Microsoft’it

Bill Gates largohet nga bordi i Microsoft’it

by Republika online

Bill Gates, bashkëthemelues dhe ish CEO i Microsoft, po tërhiqet nga bordi i kompanisë.

Gates më parë shërbeu si Drejtor i Përgjithshëm i Microsoft deri në vitin 2008 kur ai u tërhoq nga pozicioni në mënyrë që të kalonte më shumë kohë në fondacionin Bill dhe Melinda Gates.

Sipas medieve të huaja, largimi i Gates nga bordi si duket është për shkak të motivimeve të ngjashme, me një njoftim për shtyp që njofton lajmin duke cituar dëshirën për të “kushtuar më shumë kohë përparësive të tij filantropike”.

Gates do të shërbejë akoma si “këshilltar teknologjik” i CEO aktual Satya Nadella, një rol që ai filloi në vitin 2014 me kërkesën e Nadella kur u tërhoq nga posti i tij si kryetar i bordit të Microsoft,

You may also like

Leave a Comment