Copyrighted.com Registered & Protected
Home Fokus Putin: Këto janë 5 vendet e BE-së që unë i pushtoj për dy ditë

Putin: Këto janë 5 vendet e BE-së që unë i pushtoj për dy ditë

by rks2008


Ndërsa lufta në Ukrainë vijon prej më shumë se një muaj, Rusia ka k ërcënuar shtete të tjera gjatë javëve të fundit. Por kjo nuk është hera e parë.

Shtetet që ka k ërcënuar Rusia janë anëtare të BE-së. Në vitin 2014, Putin i tha ish-presidentit të Ukrainës, Petro Poroshenkonë: “Po të doja, mund të kisha trupa ruse jo vetëm në Kiev, por edhe në Riga, Vilnius, Talin, Varshavë dhe Bukuresht brenda dy ditësh”.

Lexo edhe:  Me rrogë 1474 euro, kështu i priste “mysafirët” në zyrë ish-shefi i marketingut në RTK (FOTO)

Nëse Putin fiton në Ukrainë, nënpresidenti i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis i tha Politico-s në fillim të këtij muaji se ai ka të ngjarë të rrisë ambiciet e tij ushtarake dhe të sfidojë NATO-n në vendet e Detit Baltik, Lituania, Letonia dhe Estonia.

“Nëse nuk e mbështesim Ukrainën, ajo nuk do të ndalet në Ukrainë. Është e qartë se Putini është tani në një mënyrë lufte agresive dhe për fat të keq, ky agresion ka të ngjarë të vazhdojë në vende të tjera”, tha ai.

Lexo edhe:  Momenti emocionues kur Hysni Gucati arrin në shtëpi dhe përqafon nipat e mbesat (VIDEO)

Kur u pyet nëse ishte veçanërisht i shqetësuar për Moldavinë, ai përmendi vendet baltike.

Deputetja ukrainase Inna Sovsun i tha së fundmi Express.co.uk se Putin nuk do të ndalet në Ukrainë dhe se ai mund të synojë anëtarët e NATO-s.

Ajo deklaroi: “Ne hoqëm dorë nga armët tona bërthamore në 1994 në këmbim të garancive nga Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara se siguria jonë do të garantohej. Ky ishte një premtim i shkruar i bërë nga Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA, dhe ata aktualisht po e shkelin atë”.

Lexo edhe:  ​Gjermania po kërkon punëtorë: Deri në 558 mijë vende pune janë aktualisht të lira

You may also like