Copyrighted.com Registered & Protected
Home Fokus Rusia kërcënon për eskalim bërthamor nëse këto dy shtete hynë në NATO

Rusia kërcënon për eskalim bërthamor nëse këto dy shtete hynë në NATO

by rks2008

Rusia ka thënë se “nuk do të flitet më për një Baltik jobërthamor” nëse Suedia dhe Finlanda i bashkohen NATO-s.

Të dy vendet po rishikojnë marrëveshjet e tyre të sigurisë pas pushtimit të Ukrainës nga Moska.

Sondazhet si në Suedi ashtu edhe në Finlandë kanë treguar për mbështetje për anëtarësimin në NATO, shkruan Sky News, transmeton Gazeta Express.

Lexo edhe:  ‘Të shkoi kerri’/ 36-vjeçari kosovar e ndjek nga pas dhe e kap vetë hajnin që ia vodhi G Class-ën prapa lokalit

Por, nënkryetari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, Dmitry Medvedev, tha se zhvillime të tilla do të sillnin një përgjigje nga Moska.

“Nuk mund të flitet më për ndonjë status pa armë bërthamore për Balltikun – ekuilibri duhet të rivendoset”, tha ai.

“Deri më sot, Rusia nuk ka marrë masa të tilla dhe nuk e kishte ndërmend të merrte”.

Lexo edhe:  Kosovari u dërgon familjarëve foto intime të gruas: Kjo dhe motrat e saj shiten për para

Duke shkruar në Telegram, Medvedev pretendoi se NATO po përgatitej të pranonte Finlandën dhe Suedinë me “procedura minimale burokratike”.

You may also like