Copyrighted.com Registered & Protected
Home Fokus Turqia thyen rekord botëror, prodhon helikopter pa pilot me energji elektrike (VIDEO)

Turqia thyen rekord botëror, prodhon helikopter pa pilot me energji elektrike (VIDEO)

by rks2008


Bëhet e ditur se Industria e Hapësirës Ajrore Turke dorëzoi helikopterin taktik të zbulimit dhe s ulmit T129 në Drejtorinë e Përgjithshme të Sigurisë dhe ekspozoi për herë të parë helikopterin me energji elektrike T629.

Helikopteri s ulmues T629, i cili ka qenë në zhvillim e sipër nga Industria Turke e Aviacionit dhe Hapësirës (TAI), u ekspozua gjatë një ceremonie në të cilën Drejtoria e Përgjithshme e Sigurisë e Turqisë mori gjithashtu helikopterin e saj të parë taktik të zbulimit dhe suImit T129 (ATAK), përcjell albinfo.ch.

Lexo edhe:  "Bre vëlla çka u ba, që s’po na leni rahat, s’ka e as s’ka me pasë bir nane me mujt me na hekë"

Një tjetër i planifikuar për t’u ngritur më 2023 është aeroplani Iuftarak kombëtar TF-X. Ai është vendosur të kombinojë më të mirën e një mjeti të epërsisë ajrore stealth, me aftësi shtesë suImi në tokë dhe një grup mbresëlënës sensorësh, radar të fundit, kontroll të rrjetit të dronëve dhe kapacitet raketash hipersonike.

Lexo edhe:  Vjen ’kërcënimi’ serioz për Kurtin, paralajmërohet destabilizim

You may also like