Home Fokus Si ra në grackën e policisë bosi kosovar në Spanjë me pasuri përrallore

Si ra në grackën e policisë bosi kosovar në Spanjë me pasuri përrallore

by REPUBLIKA ONLINE
Untitled


Bizneset e Bashkim Osmanit 52 vjeç, dhe familjes së tij nuk kanë kaluar pa u vendosur nga hetuesit e Gardës Civile dhe Kombëtare që kur ai u vendos në ishullin spanjoll më shumë se njëzet vjet më parë.

Megjithatë, deri në shkurtin e kaluar, shqiptari nga Kosova nuk u arrestua, i akuzuar për pastrimin e shumave të mëdha parash (më shumë se 30 milionë vetëm në pronat në Mallorca) me sa duket nga trafiku i brendshëm.

Për hetimin e pasurisë së Bashkim Osmanit, u zhvillua një operacion i gjerë ku morën pjesë Europol, DEA dhe FBI.

Por familja Osmani nuk operonte vetëm në Spanjë, aktiviteti i tyre për pastrimin e parave ishte i shtrirë edhe në SHBA dhe vende të tjera të Europës.

Historia e familjes Osmani dhe biznesit të tyre nuk nis në Spanjë, por nga Gjermania.

40 vjet më parë familja Osmani u largua nga Shqipëria për tu transferuar në Gjermani, ku nisën bizneset për hapjen e kaziinove dhe hoteleve të p rosttitucionit në zonat e lejuara.

Lexo edhe:  Diaspora zgjedh presidenten Vjosa Osmani – Miss Politikanja Shqiptare

Bashkim dhe Burim Osmani u dënuan në vitin 2008-të nga Gjykata e Hamburgut me akuzën e marrjes së 30 milionë eurove kredi false, ku ishte i përfshirë edhe administratori i bankës, një mënyrë kjo që përdorej nga shqiptarët për pastrimin e parave.

Ndërkohë vëllezërit Osmani janë hetuar edhe në Kroaci, Belgjikë dhe Britaninë e Madhe.

Si bëhej pastrimi i parave

Sipas dokumenteve, pastrimi i parave ka tre faza kryesore: “Vendosja, konfuzioni dhe integrimi”. E para vendosja e parave me para në dorë brenda qarkut ligjor. “Mënyra më e lehtë është përmes një biznesi të mëparshëm, si hoteli apo më mirë restoranti, ku duket nuk ka kontroll sepse nuk ka klientë”, theksojnë agjentët. Mund të futet edhe përmes një kontakti në një bankë, e cila pranon një mesazh të ardhur në këmbim të komisionit p.sh.” theksojnë ekspertët.

Por, pasi paratë janë vendosur, ato nuk mund të qëndrojnë atje. Fillon faza e dytë, konfuzioni, i cili në thelb konsiston në lëvizjen e parave, “bëhet copë-copë, futet në llogari të ndryshme, në vende të ndryshme; Madje ai udhëton nëpër parajsat fiskale apo vende që janë “jo shumë bashkëpunuese” me autoritetet e vendeve të treta dhe më të dobëta për të.

Lexo edhe:  Policët e plagosur në Skenderaj janë Mërgim Geci dhe Enver Smakiqi (FOTO)

Megjithatë, paratë nuk kthehen kurrë në një llogari rrjedhëse. Ai integrohet “gjithmonë në formën e investimeve në shtëpi, makina, bizhuteri, ora…”, të cilat blihen nëpërmjet kompanive, zakonisht në emër të të afërmve apo të njohurve të personit nën hetim dhe së fundi nga persona para.

Ka qenë pikërisht blerja e mallrave nga të afërmit dhe të njohurit e Osmanit në Mallorca dhe takimet e tyre të mëparshme, ato që kanë alarmuar agjentët dhe kanë çuar në hetim.

Në 18 kontrollet e kryera në Spanjë, një prej tyre në pallatin e tij, por edhe në restorantet e tij, u gjetën 16 orë luksoze, shtatë automjete luksoze, një jaht, 86 vepra arti (piktura vaji) me vlerë që i kalon 5 milionë euro dhe më shumë se 203,000 euro para cash dhe 40 mijë euro në kriptovalutë.

Lexo edhe:  50 Cent performon me simbolin e shqiponjës dykrenare

Gruaja e Bashkim Osmanit, vjehrri, asistenti personal dhe njerëzit kryesorë të afërt të biznesmenit u arrestuan gjithashtu.

You may also like