Copyrighted.com Registered & Protected
Home Fokus Ky ishte japonezi që luftoi në radhët e UÇK-së: Flasin bashkëluftëtarët e tij (VIDEO)

Ky ishte japonezi që luftoi në radhët e UÇK-së: Flasin bashkëluftëtarët e tij (VIDEO)

by rks2008


Gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999, shumë të huaj kishin marrë pjesë në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe, Gjermania, Italia e Franca kishin ardhur për ta ndihmuar UÇK-në. Por pak janë ata që e dinë se në ndihmë UÇK-së i doli edhe një Japonez.

Japonezi, i cili njihej vetëm me emrin Kokimura, kishte përdorur teknika të luftës tradicionale japoneze, duke përdorur thika e shpata. E kështu e kujton edhe Asllan Shala.

Lexo edhe:  U lidh me Wi-Fi'në e tij, kosovari nxjerr armën ndaj fqinjit

“Briska, sh pata, th ika. Këto i ka pasur. Në atë kohë nuk i interesojke kallashi, e unë si i ri e marak në kallash” tha Shala

Fillimisht, Kokimura kishte ngjallur dyshime por ai që kur kaloi kufirin Kosovë-Shqipëri, kishte treguar aftësitë e tij ushtarake.

E japonezin i cili luftoi për Kosovën e kujton edhe Sabit Gashi, ish-komandant i policisë ushtarake të UÇK-së në zonën e Pashtrikut i cili edhe ka shkruar libër për të, të cilin e titulloi ‘Japonezi’. Madje Gashi kujton edhe fjalët e tij.

Lexo edhe:  Vjen ’kërcënimi’ serioz për Kurtin, paralajmërohet destabilizim

“Sa më shumë që marrim pjesë në luftëra, ne e kemi respektin më të madh atje, na radhiten më shumë grada” tha Gashi për KlanKosova.

Ushtari japonez misionin e kishte përfunduar pas pIagosjes në betejën e Kleçkës, ku nga aty u dërgua në Shqipëri për shërim, e më pas në Japoni. Që nga ajo kohë, nuk ka asnjë informatë për të.

Lexo edhe:  Rreshteri nga Peja dhe policja në lidhje dashurie, motivi i rrahjes brutale xhelozia

You may also like