Copyrighted.com Registered & Protected
Home Fokus Kryeministri Kurti nis vizitën në ShBA, kjo është arsyeja

Kryeministri Kurti nis vizitën në ShBA, kjo është arsyeja

by rks2008

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka filluar vizitën zyrtare në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në njoftim bëhet e ditur se gjatë qëndrimit në ShBA, kryeministri do të takohet me zyrtarë shtetërorë, udhëheqës të ndërmarrjeve, përfaqësues të organizatave, si dhe komunitetin shqiptaro-amerikan.

“Sot do të takohet me përfaqësuesit e Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC)”, thuhet në njoftim.

Lexo edhe:  E dhimbshme: Ky është biznesmeni që vdiq sot, dyshohet se i mori jetën vetës (FOTO)

Ndryshe, të mërkurën kancelari gjerman, Olaf Scholz ka pritur në takime të ndara, kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq.

Në takimin me kreu e ekzekutivit të Kosovës, kancelari gjerman i kërkoi konstruktivitet në procesin e dialogut me Serbinë, ndërsa shprehur mbështetjen e Gjermanisë për procesin e liberalizimit të vizave.

Ndërkaq, të enjten Kurti takoi në Prishtinë ministren e Mbrojtjes së Gjermanisë, Christine Lambercht. /Telegrafi/

Lexo edhe:  Me rrogë 1474 euro, kështu i priste “mysafirët” në zyrë ish-shefi i marketingut në RTK (FOTO)

You may also like