Home Fokus Vuçiq me ‘kërcënim’ ndaj Kosovës: Nëse aplikon për Këshill të Evropës, do t’ia tregojmë dhëmbët

Vuçiq me ‘kërcënim’ ndaj Kosovës: Nëse aplikon për Këshill të Evropës, do t’ia tregojmë dhëmbët

by REPUBLIKA ONLINE
Untitled

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, iu është drejtuar qytetarëve në një konferencë për media dy ditë pas takimit në Berlin me kancelarin gjerman Olaf Scholz dhe darkës joformale me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe me të dërguarin e posaçëm të BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak.

Vuçiq në deklaratën e tij, ka ‘kërcënuar’ Kosovën që ka në plan të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës, raporton tanjug.

Ai ka thënë se përgjigja e Serbisë në ditën kur Kosova do të bëjë kërkesë zyrtare për pranim në KE dhe do të shkelë Marrëveshjen e Uashingtonit, “do të jetë e fortë dhe serioze”.

Lexo edhe:  Gold Ag vizitoi Rexhep Selimin në Hagë: Veç i gzum e i pa mërzitun…

“Është detyra jonë të mbrojmë dhe mbrojmë vendin dhe Kushtetutën. Atë ditë që marrim vesh që kanë aplikuar zyrtarisht për anëtarësim në ndonjë organizatë, përgjigjja jonë do të jetë shumë më e fortë sesa që mendojnë ata e nuk do të jetë vetëm deklaratë për media. Më besoni se do t’ua tregojmë dhëmbët goxha shumë”, ka deklaruar Vuçiq.

Lexo edhe:  “Përfundoi jeta për ty, por edhe për ne si prindër” – Postimi prekës i babait të të riut që humbi jetën tragjikisht në Gjakovë

Tutje, Vuçiq ka hedhur poshtë disa nga pretendimet se presidenti serb gjatë qëndrimit në Berlin, ka pasur darkë me Kurtin, pas takimit me Lajçak.

“Nëse kam qenë me Kurtin, unë nuk jam më president i Serbisë që sonte”, u shpreh Vuçiq.

You may also like