Home Sport Është për të ardhur keq që Juventusi ta mbyll sezonin pa trofe

Është për të ardhur keq që Juventusi ta mbyll sezonin pa trofe

by REPUBLIKA ONLINE
Untitled


Giorgio Chiellini ka konfirmuar se do të largohet nga Juventusi këtë verë dhe përgëzon Interin pas finales së Kupës së Italisë, duke thënë se dëshmuan gjatë gjithë sezonit se janë më të fortë.

“Është për të ardhur keq ta mbyllim sezonin pa trofe pas një dekade, por ne duhet ta përdorim atë si karburant për sezonin e ardhshëm”.

Është sezoni i parë që nga 2010/11 që Juventusi përfundon pa trofe.

“Ne e dimë që diçka nuk funksionoi, ka pasur një proces përmirësimi, por në ballë për ballë pamë që nuk ishim aq të fortë sa të tjerët”.

“Me gjithë respektin e duhur, Milani nuk është një skuadër aq e fortë sa Interi, megjithatë ata janë përpara tani.

Kjo do të thotë se duhet më shumë sesa thjesht cilësi dhe kësaj skuadre i mungon diçka për sa i përket vendosmërisë, urisë që karakterizoi Juventusin gjatë gjithë këtyre viteve dhe duhet gjetur sa më shpejt”.

“Unë mendoj se trajneri është personi më i mirë për ta transferuar atë ADN në skuadër në të ardhmen dhe kjo skuadër nuk mund të përballojë të përfundojë një sezon tjetër pa trofe”.

Chiellini kishte refuzuar të diskutonte të ardhmen e tij para finales, por tani është i lirë të konfirmojë se do të largohet në fund të këtij sezoni.

“Kemi pasur këto 10 vite të mrekullueshme, është në dorën e djemve të vazhdojmë tani.

Bëra gjithçka që munda, shpresoj se kam lënë diçka. Të hënën do t’i them lamtumirë stadiumit tim të Juventusit”.

You may also like