Home Fokus E tmerrshme: Djali shtyn nënën t’i merr jetën vetës / DETAJE

E tmerrshme: Djali shtyn nënën t’i merr jetën vetës / DETAJE

by REPUBLIKA ONLINE
Untitled


Policia rajonale në Pejë ka nisur hetimet për një rast të shtytjes në vetëv rasje që dyshohet te këtë ndodhur në Pejë, raporton Gazeta Sinjali.

Sipas informacioneve të para, një grua ka tentuar të bëjë vetëv rasje, pasi dyshohet se ka qenë e shtytur nga djali i saj.

Pas raportimit të rastit, Policia ka nisur kërkimet për të dyshuarin, i cili gjendet akoma në arrati, ndërkohë që janë njoftuar njësitet policore që nëse i njëjti haset të ndalohet.

Lexo edhe:  Temperatura deri në 34 gradë, ky është parashikimi i motit për javën e parë të korrikut

Ende nuk dihen motivet e këtij rasti.

Ndryshe, “shtytja në vetëv rasje” është vepër e ndëshkueshme me ligj.

Sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës “Kushdo që shtytë ose ndihmon personin tjetër për të bërë vetëv rasje dhe vetëv rasja kryhet, dënohet me burgim prej një (1) deri në pesë (5) vjet.” Por nëse si rezultat i veprës penale vetëm është tentuar vetëv rasja, dënimi mund të zbutet.

Lexo edhe:  Ky është 24-vjeçari që iku nga vendi i ngjarjes pasi goditi me veturë dy vajzat në Prishtinë (EMRI/MBIEMRI)

You may also like