Shumëllojshmëria e njerëzve toksikë që mund të hasim sot në botë është e madhe. Si të tillë, ne nuk mund t’i identifikojmë të gjitha në të njëjtën mënyrë nëse përdorim teknika të jashtme.

Kur themi teknika të jashtme, u referohemi atyre që përdorim për të vëzhguar sjelljet e zakonshme dhe të qenësishme të njerëzve toksikë. Megjithatë, virusi që ata krijojnë evoluon dhe zbulon mënyra të reja për të vazhduar t’i bëjë të tjerët të pakënaqur për të forcuar besimin e tij, duke qenë se ata nuk janë shumë të sigurt në vetvete dhe kanë nevojë për dhimbjen e të tjerëve për vetëkonfirmimin e tyre.

Ndërsa, teknikat e brendshme janë më të besueshme, pasi përdorimi i tyre reflekton se si ata njerëz toksikë na bëjnë të ndihemi. Nuk duhet ta kërkoni zgjidhjen tek të tjerët, por tek vetja juaj.

Si ndikojnë njerëzit toksikë tek ju?

Për sa kohë që keni një psikikë të ekuilibruar dhe një ekzistencë të lumtur dhe të përmbushur, është relativisht e thjeshtë të identifikoni njerëzit toksikë nga mënyra se si qëndrimi dhe veprimet e tyre ndikojnë tek ju. Mos harroni se në dyshimin më të vogël se dikush nuk po vepron ashtu siç duhet, duhet të vini të gjitha shqisat në gatishmëri. Por gjithashtu mos harroni të studioni atë person. Megjithatë, ata do të thellohen në ju, në ndjenjat, reagimet dhe veprimet tuaja ndaj atij personi.

Nëse mendoni se ajo që po bën një person ju prek nga afër, edhe nëse është e mbuluar dhe mezi e perceptueshme, filloni të dyshoni, sepse ndoshta ai mik apo i njohur i supozuar nuk është aq i pastër dhe ashtu siç duan t’ju bëjnë të besoni.

Sapo të ndjeni se keni humbur ekuilibrin tuaj mendor, emocional dhe sentimental, studioni thellë brenda vetes se çfarë po shkon keq dhe nga vijnë ato ndjenja që kërcënojnë stabilitetin tuaj.

Me shumë mundësi, nëse jeni plotësisht i sinqertë me veten dhe shikoni thellë në zemrën tuaj, do të zbuloni se efektet negative në jetën tuaj vijnë nga e njëjta origjinë, një person ose njerëz toksikë që mund të fshihen shumë mirë nën maskimin e dikujt. miqësore, e pëlqyeshme ose pajtuese. Ose ndoshta jo. Do ta zbuloni vetë.

Në çdo rast, sapo vini re se diçka nuk shkon brenda jush, është e rëndësishme që të jeni të vëmendshëm për të kapur në fillim çdo marrëdhënie që, duke u acaruar, përfundon duke u shndërruar në një problem, një top bore që nuk mund të ndalet. Kjo do të zvarrit të gjithë punën tuaj, do të balancojë dhe do të shkatërrojë atë që keni ndërtuar me përpjekje, vendosmëri dhe dashuri të madhe për veten dhe njerëzit tuaj.


© Nuk lejohet riprodhimi i shkrimeve pa vendosur autorësinë e revistës “Psikologjia” dhe pa cituar burimin.

"Mos e shaj Drenicën - Nanën e ka shk*në..." Qytetarët përplasën mes vete gjatë intervistës
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Posta / Kam frikë nga shkëputja prej bërthamës familjare, për të nisur jetën time të re – Revista Psikologji

Share Tweet Share Shperndaj Email   Përshëndetje! Jam një grua 35-vjeçare. Punoj,…

15 maji, Dita Ndërkombëtare e Familjes, të fuqizojmë familjen si institucion

Share Tweet Share Shperndaj Email Kjo ditë festohet në të gjithë botën…

Këto 5 hapa të thjeshtë mund t’ju ndihmojnë të zgjidhni grindjet me bashkëshortin tuaj – Revista Psikologji

Share Tweet Share Shperndaj Email Martesa është një udhëtim i ndërlikuar për…

“Ndihmoni Reneon t’i mbijetojë kancerit”, thirrja e një nëne për të shpëtuar jetën e të birit vetëm 11 vjeç

Share Tweet Share Shperndaj Email   Reneo Kordha, djali ynë i vogël,…