Inspektorati Policor i Kosovës ka rekomanduar suspendimin nga puna të dy zyrtarëve policorë.

Kjo pasi ata dyshohen të kenë tejkaluar autorizimet policore gjatë përdorimit të forcës.

Ky vendim i IPK-së ka ardhur pas informacionit të marrë nga Policia e Kosovës në Suharekë. Dy policët paraprakisht kishin intervenuar ne një incident.

“Pas konsultimeve fillestare me prokurorin kompetent, hetuesit e IPK-së janë angazhuar duke ndërmarrë veprime konkrete hetimore dhe duke dalë në vendin e ngjarjes. Përderisa hetimi është duke vazhduar ndaj dy zyrtarëve policorë, IPK bazuar në autorizimet ligjore i ka rekomanduar Policisë së Kosovës suspendimin e tyre me dyshimin për tejkalim të autorizimeve policore gjatë përdorimit të forces”, thuhet në njoftim e IPK-së.

Gazeta Insajderi ka arritur të siguroj emrat e dy policëve. Ata janë Blerim Kuqi dhe Flurim Pirku.

Të dy ish- ushtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Pas vendimit të IPK-së ata kanë dalë me një reagim të përbashkët, ku kanë thënë: Mund të lodhesh nga çdo gjë, me përjashtim të punës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pas vrasjes e Liridonës, prindërit e Naim Murselit marrin vendimin e papritur / DETAJE

Detajet e para të natës tragjike të 29 nëntorit ku mbeti e…

“Kom video e fakte t’forta. Më kanë rrah, por..” Shabani takohet me Naim Murselin, tregon çka biseduan

Vrasja mizore e Liridona Ademajt, krim ky që tronditi vendin para disa…

“O m’kapi plumbi, ka qenë i mbuluar në gjak, gjall o kon… Patëm me ju vra tonve” / Dëshmia e vëllaut të 23 vjeçarit që u vra

I dëmtuari Hoxha, në cilësinë e dëshmitarit, rrëfeu ditën kritike se si…

Momenti kur vrasësi Granit Plava futet në restorantin ku u shtrua “darka me helm” për Liridona Ademajn / VIDEO

Orët e fundit të jetës së saj, 30-vjeçarja Liridona Ademaj, i kaloi…