Gratë kosovare përpos dhunës psikike e fizike, gjatë martesës përballen edhe me dhunë seksuale. Ato zakonisht nuk e denoncojnë dhunën që përjetojnë, për shkak të frikës dhe stigmës. Për një ngjarje të tillë mjaft tronditëse ka nisur hetimet Prokuroria Themelore në Pejë, raporton Gazeta Sinjali.

Rasti është denoncuar mbrëmë dhe dyshohet se ka ndodhur në një familje në Klinë, ku një 36-vjeçar po dyshohet se ka ushtruar dhunë ndaj gruas.

Siç mëson Sinjali, viktima ka raportuar se i dyshuari përveç dhunës fizike e psike që ka ushtruar ndaj saj para dy ditësh, edhe e ka detyruar që të kryejnë marrëdhënie seksuale – duke i shkaktuar frikë e shqetësim.

Si rezultat i denoncimit, i dyshuari është arrestuar dhe shoqëruar në stacion policor, ku ka dhënë deklaratën e tij para hetuesve policorë, ndërsa viktimës i është ofruar tretman mjekësor.

Pas përfundimit të procedurave policore, ndaj të dyshuarit janë iniciuar rastet për veprat penale “Dhuna në familje” dhe “Dhunim”.

Ndryshe, sipas Kodit Penal të Republikës së Kosovës, kushdo që detyron personin tjetër për të kryer akt seksual pa pëlqimin e saj/tij, dënohet me burgim prej dy deri në dhjetë vjet.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pas vrasjes e Liridonës, prindërit e Naim Murselit marrin vendimin e papritur / DETAJE

Detajet e para të natës tragjike të 29 nëntorit ku mbeti e…

“Kom video e fakte t’forta. Më kanë rrah, por..” Shabani takohet me Naim Murselin, tregon çka biseduan

Vrasja mizore e Liridona Ademajt, krim ky që tronditi vendin para disa…

“O m’kapi plumbi, ka qenë i mbuluar në gjak, gjall o kon… Patëm me ju vra tonve” / Dëshmia e vëllaut të 23 vjeçarit që u vra

I dëmtuari Hoxha, në cilësinë e dëshmitarit, rrëfeu ditën kritike se si…

Momenti kur vrasësi Granit Plava futet në restorantin ku u shtrua “darka me helm” për Liridona Ademajn / VIDEO

Orët e fundit të jetës së saj, 30-vjeçarja Liridona Ademaj, i kaloi…