Motivi i vrasjes së të miturës Vanja në Shkup, ishte interesi financiar. Raportohet se rrëmbimi ka ndodhur në marrëveshje me babain e vajzës, i cili e ka përpiluar planin me organizatorët e grupit, dhe ai është i dyshuari kryesor.

“Siç jeni në dijeni, motivi është interesi vetjak dhe sipas konstatimeve fillestare, njëri nga personat në marrëveshje dhe në dijeni të një familjari ka organizuar kryerjen e krimit për të zhvatur para nga nëna e të miturës, nga e cila të gjithë të përfshirët do të kishim përfitim monetar, gjegjësisht material”, ka thënë ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, sot në një konferencë për media.

Babai i 14-vjeçares Vanja Gjorçevska, trupi i pajetë i së cilës u gjet dje në rrethinën e Shkupit, ishte përfshirë në organizimin e rrëmbimit të vajzës për të zhvatur para nga nëna e të miturës. Kështu bëri të ditur në konferencën e sotme për media, ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, sipas të dhënave fillestare nga hetimi.

Përveç të miturës është vrarë edhe 74-vjeçari nga Velesi, për vrasjen e të cilit dyshohen të njëjtët persona, Spasovski thotë ai se nuk ka pasur lidhje të drejtpërdrejtë me të miturën Vanja.

“Por për shkak të marrëdhënieve të pazbardhura me njërin nga të dyshuarit, automjeti i tij është sekuestruar dhe përdorur në kryerjen e krimit dhe më pas kjo veturë është gjetur e djegur”.

Pikërisht me këtë makinë, thotë ministri, është marrë e mitura në hyrje të pallatit ku banonte, pasi më herët, sipas deklaratave të të dyshuarve, babai ka ndarë informacione me organizatorin për ditën dhe orën e largimit të saj nga shtëpia.

“Organizatori kryesor dhe ekzekutuesi me armë më 27 nëntor, sipas provave të vërtetuara deri më tani, diku rreth orës 10, ka vrarë të miturin i trembur nga provat që policia ka mundur të gjejë në hetimin tashmë të nisur menjëherë pas kallëzimit të parë të atij krimi”, ka thënë ministri.

Në lidhje me dy rastet, për 14-vjeçaren Vanja dhe për 74-vjeçarin nga Velesi dyshohen pesë persona. Për tre persona është caktuar masa e paraburgimit, njëri është jashtë shtetit dhe personi i pestë është babai i vajzës. Siç informon Spasovski, me të është bërë marrja në pyetje dhe sipas udhëzimit të Prokurorisë do të ndërmerren masa të mëtutjeshme.

Babai tregoi se në çfarë ore shkon vajza në shkollë dhe qëllimi ishte të zhvatnin para nga nëna e saj.

Ky grup e njihte familjen dhe sipas tij ministrit të brendshëm, bëhet fjalë për një grup kriminelësh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pas vrasjes e Liridonës, prindërit e Naim Murselit marrin vendimin e papritur / DETAJE

Detajet e para të natës tragjike të 29 nëntorit ku mbeti e…

“Kom video e fakte t’forta. Më kanë rrah, por..” Shabani takohet me Naim Murselin, tregon çka biseduan

Vrasja mizore e Liridona Ademajt, krim ky që tronditi vendin para disa…

“O m’kapi plumbi, ka qenë i mbuluar në gjak, gjall o kon… Patëm me ju vra tonve” / Dëshmia e vëllaut të 23 vjeçarit që u vra

I dëmtuari Hoxha, në cilësinë e dëshmitarit, rrëfeu ditën kritike se si…

Momenti kur vrasësi Granit Plava futet në restorantin ku u shtrua “darka me helm” për Liridona Ademajn / VIDEO

Orët e fundit të jetës së saj, 30-vjeçarja Liridona Ademaj, i kaloi…